Raketat ruse kanë goditur kryeqytetin e Ukrainës, Kiev, pas dy netësh sulmesh të rënda me dron.

Ata raportohet se janë qëlluar të gjithë dhe nuk ka raportime për viktima.

Mbetjet e ndezura nga raketat ranë në zonat e banuara në qendër të Kievit.

Rusia ka nisur 16 sulme ajrore në kryeqytetin ukrainas këtë muaj. E fundit, megjithatë, ishte e pazakontë sepse ndodhi gjatë ditës – dhe dukej se ishte në shënjestër në qendër të qytetit.

Të gjitha sulmet e tjera ajrore në kryeqytet deri më tani në maj kanë ndodhur natën dhe duket se janë drejtuar në infrastrukturën kritike kombëtare dhe mbrojtjen ajrore në periferi.

Zëdhënësi i Forcave Ajrore Yuri Ihnat tha se raketat balistike Iskander u përdorën në sulmin e fundit dhe se ishte e mundur që edhe raketat S-300 dhe S-400 të ishin lëshuar.

Sirenat e sulmit ajror thuhet se kanë rënë në disa rajone të tjera të Ukrainës.

Komandantët ushtarakë lokalë në Kiev akuzuan Rusinë për ndryshimin e taktikave të saj dhe synimin e qëllimshëm të popullatës civile. Me siguri duket se Moska dëshiron të rrisë presionin e saj mbi Ukrainën edhe më tej përpara çdo kundërofensivë.

Oleksandr Scherba, ambasadori i përgjithshëm në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Ukrainës, i tha BBC-së se ditët e fundit kanë qenë shumë të vështira për banorët e Kievit.

Të jetosh në kryeqytet nuk ishte aspak normale për momentin, tha Scherba, duke shtuar se sulmet me dron dhe netët pa gjumë ishin bërë “pjesë e rutinës sonë”.

Të dielën, presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky vlerësoi forcat e mbrojtjes ajrore të vendit të tij pasi Kievi pësoi sulmin më të madh me dron që nga fillimi i luftës.

“Ju jeni heronj”, tha Zelensky, pasi komandantët ushtarakë thanë se shumica e dronëve të nisur nga Rusia u rrëzuan.

Në sulmet e saj të fundit, Rusia – e cila filloi pushtimin e saj në shkallë të plotë në shkurt 2022 – ka përdorur drone kamikaze, si dhe një sërë raketash lundrimi dhe balistike.

Analistët thonë se Moska po kërkon të shterojë dhe dëmtojë mbrojtjen ajrore të Ukrainës përpara kundërsulmimit të saj të shumëpritur.

Ukraina ka planifikuar një kundërsulm prej muajsh. Por ajo ka kërkuar sa më shumë kohë të jetë e mundur për të trajnuar trupat dhe për të marrë pajisje ushtarake nga aleatët perëndimorë.

Të hënën, në rajonin rus të Belgorodit, guvernatori tha se disa vendbanime kufitare po bombardoheshin njëkohësisht nga forcat ukrainase.

Top Channel