Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj, është sot i pranishëm në seancë plenare të Kuvendit të Kosovës për 25-vjetorin e çlirimit.

“Sot përulemi para Jasharëve, familjes simbol të martirizimit për Kosovën e pavarur, flakadan i lirisë së saj. Nderojmë kryetrimin Adem Jasharin, legjendë e gjallë e atdhedashurisë, burra të tillë rrallë i lind historia. Sot është dita të kujtojmë të gjithë luftëtarët e UÇK-së, ata që i falën Kosovës së pavarur e të lirë jetën dhe ata që amanetin e bashkëluftëtarëve ua transmetuan brezave të rinj. Liria nuk është dhuratë, ajo duhet të mbrohet”, tha Begaj.

Edhe, kryetarja e Kuvendit të Shqipërisë, Lindita Nikolla theksoi se 25 vjet në historinë e një shteti nuk janë pak, por “një çerekshekulli të republikës një populli për të cilën shteti ka qenë një planet i largët janë domethënëse çlirimtare të Kosovës vepër e popullit të Kosovës i cili besoj në mbështetjen të gjatë e të pamposhtur luftëtarët e tij të ideve dhe të Paqes simbol i të cilëve u bë presidenti Rugova”.

Top Channel