Bota

Bilanc tragjik/ 126 mijë e 539 të vdekur në mbarë botën,...

Lufta me koronavirusin vazhdon, ndërkohë që numri i rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 rritet dita-ditës. Sipas autoriteteve numri i të vdekurve në mbarë...

Pse Portugalia nuk ka pasoja aq fatale nga koronavirusi, ndryshe nga...

Ndërsa Spanja ka regjistruar mijëra viktima si pasojë e koronavirusit, fqinji i saj, Portugalia thuajse nuk është përmendur në mediat bëtërore për pasoja të...

FRANCË – Arrin në 15 729 numri i vdekjeve nga COVID-19,...

Autoritetet shëndetësore franceze raportuan sot 762 vdekje të reja nga koronavirusi, përfshirë 559 në spitale dhe 221 në instituconet e kujdesit. “Epidemia e koronavirusit në...

Sërish shumë viktima në Belgjikë e Holandë, më pak në Gjermani...

Belgjika dhe Holanda vijojnë të raportojnë shumë viktima në 24 orë nga koronavirusi. Ndërkohë më e "qetë" paraqitet situata në Gjermani e Zvicër. Belgjika ka...

Barack Obama ‘e ka personale me Trump’, mbështet Joe Biden për...

Ish-Presidenti Barack Obama do të bëjë publike sot mbështetjen e tij ndaj Joe Biden, në një video në internet, ka mësuar NBC News. "Shuplaka" vjen...

Pompeo: Kina nuk dha informacion në kohën e duhur për Covid-19,...

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, duke kritikuar administratën kineze se nuk ka informuar rreth pandemisë së koronavirusit të ri (COVID-19) në kohë, tha...

Itali, 602 viktima në 24 orë, ulet numri i rasteve të...

Italia ka regjistruar një numër më të lartë viktimash se sa një ditë më parë por lajmi i mirë është ulja sërish e rasteve...

Kina nis testimin e vaksinës së parë në botë kundër COVID-19

Kina sapo ka miratuar për provë klinike tek njerëzit, tre vaksina të reja kundër koronavirusit dhe rezultatet e hulumtimeve klinike të barnave anti-epidemike janë...

BRITANI E MADHE – 778 vdekje shtesë në 24-orëshin e fundit

Britania e Madhe regjistroi sot 778 vdekje shtesë nga koronavirusi i në spitale, njoftuan autoritetet shëndetësore. Shifrat e sotme shënuan një rritje më të madhe...

Britania e Madhe nën kërcënimin e një recesioni historik për shkak...

/ATSH-AFP/- Britania e Madhe kërcënohet nga një recesion historik për shkak të pandemisë së koronavirusit të ri, paralajmëroi sot një institucion publik, ndërkohë që...

Krifca: Eksportet bujqësore në total, rritje me 14%

ATSH/ Eksportet bujqësore në total kanë shënuar një rritje me 14% në vitin 2021 krahasuar me vitin 2020. Ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Frida...

OKB: Turizmi në të gjithë botën do të fuqizohet në vitin 2024

Flukset e turizmit në të gjithë botën pritet të kthehen në nivelet e para pandemisë në vitin 2024. Lajmi është bërë me dije nga Organizata...

Bejtja: Rehabilitim me eficiencë energjetike i konvikteve studentore

ATSH/ Komisioni për Veprimatrinë Prodhuese, Tregtinë dhe Mjedisin diskutoi sot projektligjin “Për ratifikimin e marrëveshjes së huasë ndërmjet Republikës së Shqipërisë (huamarrësi), përfaqësuar nga...

Shqipëria, i vetmi vend europian më 2020, ku ekonomia pëson rënie, por shpenzimet e...

Në vitin 2020 ekonomia e gjithë botës shënoi rënie për shkak të ndikimit negativ që dha përhapja e pandemisë në vitin e parë të...

Shkëmbimet Shqipëri-Turqi/ Shqipëria importon 700 mln euro mallra turke, eksporton vetëm 43 mln euro

Turqia dhe Shqipëria duket se po bëjnë përpjekje të vazhdueshme për të rritur bashkëpunimin jo vetëm në rrafshin politik, por edhe në atë ekonomik.Në...

Rigjallërimi i ekonomisë pas pandemisë, hapen mbi 16 mijë biznese

Numri i bizneseve, të reja të çelura për vitin 2021 llogaritet 16.090 biznese. Ekonomia shqiptare kaloi dy goditje, tërmetin e vitit 2019 dhe pandeminë e...

Temperaturat e ulëta, Qato: Shërbimet e policisë, në gatishmëri për të ndihmuar në rast...

ATSH/ Policia e Shtetit nisur nga situata e krijuar si pasojë e reshjeve të dëborës në disa zona të vendit ka marrë një sërë...

Dëbora krijon panoramë surreale në Drilon

ATSH/ Një pamje përrallore të ofron në këto ditë dimri Driloni në Pogradec, i mbuluar nga ‘velloja’ e bardhë e dëborës. Driloni, një nga mrekullitë...

Celibashi: Identifikim elektronik në zgjedhjet e pjesshme vendore

ATSH/ Komisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi deklaroi sot se po punohet që në zgjedhjet e 6 marsit të aplikohet sistemi i identifikimit elektronik...

Rritja e rasteve me COVID-19, ministri Latifi viziton Klinikën Infektive

ATSH/ Ministri i Shëndetësisë, Rifat Latifi mëngjesin e kësaj të enjte ka vizituar Klinikën Infektive në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK). Aty ai informua...

Anije ushtarake nga Shqipëria dhe SHBA, operacione manovrimi në Adriatik

ATSH/ Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës publikoi sot disa foto të Marinës së SHBA, nga operacionet e manovrimit në detin Adriatik të...

Dhjetë më të pasurit në botë dyfishuan pasurinë gjatë pandemisë

ATSH-AA/ – Raporti i publikuar nga organizata ndërkombëtare, Oxfam, zbuloi se pasuria totale e 10 njerëzve më të pasur në botë u dyfishua gjatë...

Moti

Elbasan
clear sky
-0.6 ° C
-0.6 °
-0.6 °
60 %
3.2kmh
1 %
Hën
2 °
Mar
4 °
Mër
7 °
Enj
9 °
Pre
8 °