Champions League u njoh me çiftet çerekfinaliste pak më parë, ku kishte përballje interesante.

Çiftet çerekfinaliste:

Manchester United – Sevilla

Bayer Levekusen – Union Saint Gilloise

Roma – Feyenoord

Sipas rregullores, të teta skuadrat e kualifikuara në këtë fazë mund të përplaseshin me njëra-tjetrën, pra nuk bëjnë përjashtime ekipet nga i njëjti vend. Edhe nëse dy skuadra vijnë nga i njëjti grup, sërish shorti mund t’i  vendoste përballë në çerekfinale.

Ndeshjet e para të fazës çerekfinale do të zhvillohen më 13 prill dhe ato të kthimit më 20 prill. Oraret do të jenë të zakonshmet: 18:45 dhe 21:00.

Skuadrat e kualifikuara në Europa League:

Union Saint Gilloise

Sevilla

Juventus

Bayer Leverkusen

Sporting

Manchester United

Roma

Feyenoord

 

Top Channel