Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen , u zgjodh gruaja më e fuqishme në botë nga revista amerikane “Forbes” në vitin 2022.

Udhëheqja e saj gjatë pandemisë Covid-19 dhe luftës në Ukrainë ishte arsyeja kryesore që revista amerikane zgjodhi në vendin e parë në listën me 100 emra , të publikuar këtë të mërkurë. Vitin e kaluar, Von der Leyen u rendit e 8-ta në të njëjtën listë të Forbes.“Këtë vit, ajo u ngjit në numrin 1 si rezultat i mbështetjes së saj të fortë dhe vendimtare për Ukrainën, si dhe udhëheqjes së saj të vazhdueshme në drejtimin e Evropës përmes pandemisë së koronavirusit”, shkroi gazetarja Maggie McGrath.

Kamala Harris , Zëvendës Presidente e SHBA; Giorgia Meloni, kryeministre e Italisë dhe Melinda Gates, filantropiste dhe ish-bashkëshortja e Bill, janë në listë. Në mesin e të famshmëve shfaqen edhe Taylor Swift , Oprah Winfrey , Beyoncé , Rihanna dhe Reese Witherspoon.

Forbes: Ursula von der Leyen, gruaja më e fuqishme në botë për vitin 2022
Kush është Ursula von der Leyen?

Ursula Gertrud von der Leyen ka lindur më 8 tetor 1958. Ai është një politikane gjermane e cila shërben si presidente e Komisionit Evropian që nga viti 2019. Ajo shërbeu në qeverinë federale gjermane midis 2005 dhe 2019, duke mbajtur poste të njëpasnjëshme në kabinetin e Angela Merkelit , së fundmi si Ministre e Mbrojtjes.

Von der Leyen është anëtare e Unionit Kristian Demokratik (CDU) të qendrës së djathtë dhe homologes të saj në BE, Partisë Popullore Evropiane (EPP).

Ajo ka lindur dhe është rritur në Bruksel nga prindër gjermanë. Babai i saj, Ernst Albrecht , ishte një nga nëpunësit e parë civilë evropianë . Ajo u rrit në dy gjuhë në gjermanisht dhe frëngjisht. Ajo u zhvendos në rajonin e Hanoverit në vitin 1971 kur babai i saj hyri në politikë për t’u bërë ministër-president i shtetit të Saksonisë së Poshtme në 1976. Si studente e ekonomisë në “Shkollën Ekonomike të Londrës” në fund të viteve 1970, ajo mbante mbiemrin Rose Ladson, mbiemrin e stërgjyshes së saj amerikane nga Charleston, Karolina e Jugut . Pas diplomimit si mjeke në Shkollën Mjekësore të Hanoveritnë vitin 1987, ajo u specializua në shëndetin e grave . Në vitin 1986 ajo u martua me mjekun Heiko von der Leyen të familjes së tregtarëve të mëndafshit von der Leyen. Si nënë e shtatë fëmijëve, ajo ishte një amvise gjatë viteve 1990 dhe jetoi për katër vjet në Stanford, Kaliforni , ndërsa burri i saj ishte në fakultetin në Universitetin Stanford , duke u kthyer në Gjermani në 1996.

Në fund të viteve 1990, ajo u përfshi në politikën lokale në rajonin e Hanoverit dhe shërbeu si ministre e kabinetit në qeverinë shtetërore të Saksonisë së Ulët nga viti 2003 deri në 2005. Në vitin 2005, ajo iu bashkua kabinetit federal, së pari si ministre e çështjeve të familjes dhe rinisë nga viti 2005 deri në vitin 2009, më pas si ministre e Punës dhe Çështjeve Sociale nga viti 2009 në 2013, dhe së fundi si ministre e Mbrojtjes nga viti 2013 deri në 2019, gruaja e parë që shërbeu si ministre gjermane e mbrojtjes. [] Kur u largua nga detyra, ajo ishte e vetmja ministre që ka shërbyer vazhdimisht në kabinetin e Angela Merkelit që kur Merkel u bë kancelare. Ajo shërbeu si nënkryetare e CDU nga viti 2010 deri në vitin 2019 dhe u konsiderua si një pretendente kryesore për të pasuar Merkelin dhe si favorite për t’u bërë sekretare e përgjithshme e NATO-s

Më 2 korrik 2019, von der Leyen u propozua nga Këshilli Evropian si kandidat për president të Komisionit Evropian. Më pas ajo u zgjodh nga Parlamenti Evropian më 16 korrik, ajo mori detyrën më 1 dhjetor, duke u bërë gruaja e parë që mban këtë detyrë. Në nëntor 2022, von der Leyen njoftoi se Komisioni i saj do të punojë për të krijuar një Gjykatë Penale Ndërkombëtare për Federatën Ruse .

Von der Leyen u përfshi në 100 njerëzit më me ndikim të Time të vitit 2020 dhe përsëri në 2022.