Dita e hënë do të ketë mot kryesisht të kthjellët me vranësira të pakta të përqëndruara përgjatë relieveve malore.

Gjatë ditës priten reshje shiu të izoluara përgjatë maleve në Juglindje të vendit.

Temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë:

-në bregdet: 22 / 33°C

-në vendet e ulëta: 19 / 37°C

-në vendet malore: 16 / 31°C

Koha pritet të jetë pak më e freskët në disa zona, krahasuar me ditët e mëparshme.