Shkon në 24 numri i viktimave nga Covid-19 në vendin tonë. Mbrëmjen e kësaj të hëne ka ndërruar jetë në spitalin Infektiv 68 vjeçarja me iniciale L.K nga Tirana, e cila ka qenë e intubuar prej 10 ditësh.

“Ka ndërruar jetë sot në spitalin infektiv një paciente 68-vjeçare nga Tirana, me inicialet L.K., e cila trajtohej prej 10 ditësh në shërbimin Infektiv në gjendje të rëndë, e intubuar. 68-vjeçarja e prekur nga COVID19 vuante nga insufencenca renale dhe kishte kryer pesë seanca dialize brenda spitalit infektiv gjatë këtyre ditëve. Pavarësisht përpjekjeve maksimale të stafit mjekësor, 68-vjeçarja nuk ja doli të mbijetojë” njoftoi Ministria e Shëndetësisë.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllimet familjes së të ndjerës dhe u kërkon qytetarëve të vijojnë të respektojnë me shumë rigorozitet masat e distancimit fizik, si e vetmja mënyrë për të ndërprerë zinxhirin e transmetimit të infeksionit, për të parandaluar përhapjen e mëtejshme të COVID-19.

Betejën me koronavirusin deri tani e kanë humbur 24 qytetarë, ndërkohë numri i të infektuarve në vendin tonë ka shkuar në 467, nga të cilët 232 janë shëruar.

Shpërndarja gjeografike e rasteve pozitive, është si vijon:

– Tiranë           221 raste

– Durrës           42 raste

– Lushnje         6 raste

– Elbasan         15 raste

– Fier                32 raste

– Kavajë           8 raste

– Rrogozhinë    4 raste

– Korçë             17 raste

– Vlorë              5 raste

– Shkodër          70 raste

– Lezhë             14 raste

– Berat              2 rast

– Has                13 raste

– Krujë             6 raste

-Tropojë          4 raste

– Pukë              5 raste

– Mirditë           3 raste

/Ora News.tv/