Një zebër e quajtur Sero, që do të thotë vertikale në koreanisht, u arratis nga kopshti zoologjik i fëmijëve të Seulit, Grand Park në Korenë e Jugut të enjten pasdite.

Policia, zjarrfikësit dhe stafi i kopshtit zoologjik ishin të gjithë të përfshirë në përpjekjen për ta kapur atë në mënyrë të sigurt.

Videot e postuara në internet treguan kafshën duke ecur mes trafikut me makina. Sero u pa gjithashtu duke u endur nëpër një rrugë dhe duke futur hundën në kazanët e plehrave në një zonë banimi afër vendit ku ai u arratis në lindje të qytetit.

Zebra e cila lindi në kopshtin zoologjik në vitin 2021, ishte në gjendje të shpëtonte pasi theu gardhin prej druri, sipas stacionit të zjarrfikësve të Seul Gwangjin.

Sero u kap me ndihmën e një gardhi sigurie që u përdor pasi ai hyri në një rrugicë të ngushtë.

Një zyrtar në Kopshtin Zoologjik të Fëmijëve Grand Park tha për Associated Press se zebra është kontrolluar nga veterinerët dhe është në një gjendje të qëndrueshme.