ATSH/- Në tregun e këmbimit valutor vendas të premten monedhat e huaja forcuan pozitat ndaj lekut, krahasuar me një ditë më parë.
Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, dollari amerikan dhe paundi britanik shënuan nivelin më të lartë të rritjes ndaj lekut përkatësisht me 0.76 lekë dhe 0.45 lekë.
Ndërkohë që monedhat e tjera të huaja ndoqën trendin e rritjes së lehtë.
Kështu sot euro këmbehet me 123.79 lekë ose 0.13 lekë më shumë dhe dollari amerikan këmbehet me 113.56 lekë. Ndërsa paundi britanik u ngjit në kuotën e 138.33 lekë dhe franga zvicerane këmbehet 116.83 lekë ose 0.10 lekë më shumë se ditën e enjte.
Monedha KryesoreLekë për njësi të monedhës së huaj
Dollar AmerikanUSD113.56+0.76
EuroEUR123.79+0.13
Poundi BritanikGBP138.33+0.45
Franga ZviceraneCHF116.83+0.10
Jeni Japonez (100)JPY105.67+1.02
Dollari AustralianAUD74.12+0.10
Dollari KanadezCAD81.02-0.07
Korona SuedezeSEK11.73-0.01
Korona NorvegjezeNOK11.28-0.06
Korona DanezeDKK16.60+0.01
SDRSDR155.11+1.11
Ari(OZ 1)XAU196913.04+1,420.49
Argjend(OZ 1)XAG1931.75-12.74
Juani Kinez (onshore)CNY15.93+0.04
Juani Kinez (offshore)CNH15.87+0.01
Lira TurkeTRY16.68