ATSH-AFP/ – Koreja e Jugut sinjalizoi shtimin e rasteve me koronavirusin e ri duke regjistruar bilancin më të lart ëqë prej rreth katër muajsh, me dhjetëra raste të importuara.

“Vendi ka regjistruar 113 raste të reja, 86 prej të cilëve persona të mbërritur nga jashtë, duke e çuar bilancin total në 14 092”, sipas Qendrave koreane të Kontrollit dhe Parandalimit të Sëmundjeve (KCDC).

Bëhet fjalë për bilancin më të lartë që prej 31 marsit, kur vendi regjistroi 125 raste të reja. Gjithashtu është hera e parë që më shumë se 100 raste janë njoftuar që prej 1 prillit.

Një karantinë dy javore është vendosur për personat që mbërrijnë nga jashtë në Korenë e Jugut.

Vendi, ishte në muajin shkurt i dyti më i prekur nga epidemia, pas Kinës ku u shfaq COVID-19. Por autoritetet koreano-jugore kanë mundur të marrë nën kontroll situatën nëpërmjet një strategjie shumë të plotë të testimit dhe gjurmimit të kontakteve të personave të infektuar, pa vendosur kufizim të detyrueshëm.

Këshillat e distancimit social u lehtësuan pas pushimeve në fillim të majit dhe vendi kishte rigjetur globalisht një funskionim normal.

Masat e distancimit social u rivendosën sërish në fund të majit pas shfaqjes së vatrave të kontaminimit në Seul në afërsi të kryeqytetit./ /ec/