Gadishulli i Ballkanit po ndikohet nga periferia e presionit të lartë atmosferik e cila do të ifluencojë stabilitet të kushteve të motit në territorin e Shqipërisë dhe Kosovë.

E Diel dt 24 Maj 2020

E Diel dt 24 Maj 2020  moti do të jetë me alternime kthjellimesh dhe vranësira në mesatare të cilat do të pasohen nga rreshje lokale shiu në zonat malore dhe zonën qëndore. Era do të jetë mdrejtim Jugperëndim (SW) me shpejtësi maksimale deri në 8 m/sek  bregdet. Valëzimi do të jetë i forcës 3 me lartësi vale 0,5-0,8  metër në det të hapur. Temperaturat do të vijojnë me rritje në mëngjes.

Temperaturat min dhe max:

Zonat  malore  10/26°C

Zonat e ulëta  12/28°C

Zonat bregdetare 16/27°C

Meteorologe: Rezarta Xhakollari

burimi (rtsh)