COVID-19 shkakton alarm në Formula 1 para garës së Silverstone. Piloti i Racing Point, Sergio Perez, bëri testin e Koronavirusit dhe rezultoi pozitiv e për rrjedhojë u izolua për të mos rrezikuar të tjerët. FIA e konfirmoi lajmin me një shënim zyrtar, ndërsa vetë skuderia britanike përditësoi informacionin mbi gjendjen e pilotit:

“Sergio është fizikisht mirë dhe me humor të mirë, por do të vazhdojë me periudhën e vetizolimit në përputhje me linjat udhëzuese të autoritetit shëndetësor.”

Meksikani nuk do të marrë pjesë në Çmimin e Madh të Britanisë. Për të zënë vendin e tij mund të ishte një mes Esteban Gutierrez ose Stoffel Vandoorne (të dy shoferët e Mercedes), megjithëse disa zëra që vijnë nga Anglia gjithashtu vendosën Nico Hulkenberg midis kandidatëve të kualifikuar.

Skuadra Racing Point nuk ka njoftuar ende zyrtarisht planet e saj, por ka konfirmuar qëllimin për të dërguar dy makina në pistë.

Top Channel