TIRANË, 25 prill/ATSH/ Policia e Shtetit po përgatitet për mbrojtjen dhe monitorimin e “zonave të gjelbra”, ku prej ditës së hënë do të lehtësohet lëvizja duke respektuar disa rregulla strikte.

Kryeministri Edi Rama tha sot se “qytetarët e zonave të gjelbra do të kenë një mundësi të re, po edhe përgjegjësinë e re që të mbrojnë veten e të tjerët, në kushtet e një lehtësimi të madh krahasuar me pjesën tjetër të vendit”.

Ditën e djeshme, Kryeministri Rama publikoi hartën e zonave të gjelbra,që përfshijnë qarkun Dibër, qarkun Gjirokastër, zona e përbashkët e bashkive Pogradec, Përrenjas, Librazhd, zona e përbashkët e bashkive Sarandë, Himarë, Konispol, Finiq dhe bashkia Divjakë./m.m//a.a/atsh