TIRANË, 25 qershor/ATSH/ Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Besa Shahini, e cilësoi sot UÇK-në ushtri çlirimtari dhe mishërimi i përpjekjes për liri.

Në një reagim lidhur me aktakuzat që Prokuroria e Hagës ka ngritur ndaj Presidentit të Kosovës Hashim Thaçit dhe ish-kryeparlamentarit Kadri Veseli, Shahini tha se UÇK është themeli i Republikës së Kosovës.

“UÇK-ja ishte ushtri çlirimtare dhe mishërimi i përpjekjes për liri. Ajo është themeli i Republikës së Kosovës. Çdo përpjekje për të cenuar këtë vlerë të Kosovës duhet dënuar nga të gjithë”, tha Shahini.

ATSH