Bota

Rëndohet gjendja pas infektimit me Covid-19, më e bukura e botës...

Aishwarya Rai Bachchan, pasi rezultoi pozitive pas testit të koronavirusit këtë javë, ka përfunduar në spital së bashku me të bijën 8-vjeçare. Mësohet se...

Ndodh fenomeni i rrallë! Bie breshër në formë koronavirusi, terrorizohen banorët...

Breshëri ka “pushtuar” Meksikën dhe është e habitshme se si copëzat e tij, që kanë mbërritur në duart e njerëzve, janë të ngjashme me...

Tragjike! Përmbyset kamioni që transportonte emigrantë, 53 të vdekur

Të paktën 53 persona kanë humbur jetën dhe dhjetëra të tjerë janë plagosur pasi kamioni me të cilin po lëviznin është përfshirë në një...

Tërmet i fuqishëm 20 të vdekur dhe mbi 150 të plagosur

20 persona kanë humbur jetën pasi një tërmet i fuqishëm goditi provincën Balochistan në Pakistan të enjten herët në mëngjes. Autoritetet thanë se numri i...

E para në botë, Turqia shëron pacientin me Covid me këtë...

Mjekët turq përdorën metodën turke të terapisë me rreze (TurkishBeam) për herë të parë për trajtimin e COVID-19 te një pacient në Turqinë juglindore. Metoda...

‘Më në fund të lirë’, ky qytet pritet të lehtësojë masat...

Melbourne, epiqendra e 'shpërthimit' të korona virusit në Australi do të lehtësojë rregullat për parandalimin e korona virusit duke nisur që prej ditës së...

E dini si u eliminua Covid-19 në Zelandën e Re?

ATSH-ANSA/ – Sekretet e suksesit unik të Zelandës së Re në eliminimin e plotë të koronavirusit shpjegohen nga studiuesit universitarë, të cilët në anketimin...

Shkencëtari britanik jep paralajmërimin e frikshëm: Koronavirusi do të….

Shkencëtari britanik për mjekësinë, Mark Walport mendon ndryshe nga OBSH sipas së cilës koronavirusi do të përfundojë brenda dy viteve. Ish- kryekëshilltari shkencor i qeverisë...

Covid-19, lamtumirë Roza, përqafimi në spital me bashkëshortin Giorgio u bë...

Pas 50 viteve martesë, Giorgio nuk do ta ketë më Rozën në krah të tij. Pas përkeqësimit të kushteve shëndetësore, 74 vjeçarja, fotoja e...

Një person i infektuar fut në panik të gjithë vendin, qyteti...

Qyteti i Auckland me 1.7 milionë banorë në Zelandën e re do të futet sërish në karantinë totale për të paktën 1 javë, pasi...

Forcimi i lekut rrit fitimet e investitorëve të huaj në Shqipëri

Forcimi i Lekut po rrit edhe fitimet e investitorëve të huaj në Shqipëri Të ardhurat e investitorëve të huaj për 6-mujorin e parë të vitit...

Kostoja buxhetore e mësimdhënies në shkollat publike 9-vjeçare, 785 euro për nxënës

Qeveria shpenzon nga taksat tona rreth 785 euro në vit për nxënës për shërbimin e arsimor në ciklin 9-vjeçar. Kostoja për nxënës në të gjitha...

Rriten kostot e punës/ Banka e Shqipërisë: Rritja e treguesit të kostos së punës...

Banka e Shqipërisë tregon se kostot e punës për njësi janë rritur me ritme të përshpejtuara në tremujorin e parë të vitit 2023. Sipas analizës...

Valutat forcojnë pozitat në këmbim me lekun

Në tregun e këmbimit valutor vendas, të enjten monedhat e huaja forcuan pozitat në raport me lekun, krahasuar me një ditë më parë. Sipas kursit...

Norma e interesit rritet për overdraftet dhe kartat e kreditit, ulet për kreditë e...

Banka e Shqipërisë publikoi normat e reja tavan të interesit të kredisë konsumatore për gjysmën e dytë të vitit 2023. Sipas ndryshimeve të përkohshme rregullatore...

Krifca: Pikat e grumbullimit bujqësor, qendra të eksporteve në tregjet e huaja

Në Dimal, ndodhet serra dhe pika e grumbullimit të fruta-perimeve “Natural shpk”, të cilët përmes mbështetjes nga programi IPARD II kanë arritur të shndërrohen...

Festivali i orkestrave të harqeve/ Edicioni i tetë zhvillohet në Elbasan

Në teatrin Skampa të Elbasanit është mbajtur për të 8 vit me radhë Takimi Kombëtar i Orkestrës së harqeve, Muzika e Dhomës dhe Krijimtaria...

Manastirliu takim me rektorët: Prioritet, bursat dhe ndërkombëtarizimi i universiteteve

Në prag të nisjes së vitit të ri akademik, Ministrja e Arsimit dhe Sportit Ogerta Manastirliu, ka zhvilluar një takim me rektorët e universiteteve...

Prrenjasi kërkon turizëm/ Organizohet panairi i produkteve vendore

Në përpjekje për të rrëmbyer një pjesë nga torta e turizmit, bashkitë po përpiqen të organizojnë aktivitete të cilat nxjerrin në pah vlerat kulturore,...

“Sulmuesit të dorëzohen ose ekstradohen”/ Kurti: Serbia të sanksionohet ndërkombëtarisht, ndryshe do të përsërisë...

Të dielën e 24 shtatorit përjetuam sulm agresor të bandave kriminale e terroriste të Serbisë, jo vetëm ndaj Policisë së Kosovës, por edhe ndaj...

Jetëgjatësia, tetë zakone që i shtojnë deri në 24 vjet jetës së një 40-vjeçari

Ndoshta jo të gjithë synojmë 100, por sigurisht që do të donim ta arrinim moshën e vjetër me shëndet sa më të mirë. Sipas një...

Shefi i Zyrës së BE në Prishtinë viziton instilacionin në formë lëmshi: Të respektohen...

Bashkimi Evropian dhe UNICEF prej ditësh kanë hapur fushatën për rritjen e ndërgjegjësimit për barrierat me të cilat përballen fëmijët me aftësi të kufizuara. Në...

Moti

Elbasan
clear sky
26.4 ° C
26.4 °
26.4 °
29 %
1.7kmh
2 %
Sht
29 °
Die
29 °
Hën
30 °
Mar
30 °
Mër
28 °