Bota

“Krizë e pashembullt”/ Von der Leyen: Evropës i duhet një Plan...

Gjatë konferencës së sotme për shtyp në selinë e Bashkimit Evropian në Bruksel, Belgjikë, presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen deklaroi se...

SEUL – Koreja e Jugut mban zgjedhje mes pandemisë

ATSH-MIA/- Në Korenë e Jugut po mbahen zgjedhjet parlamentare në mes të shpërthimit të koronavirusit të ri. Votimet për 300 deputetët e Asamblesë Kombëtare filluan...

BRUKSEL – Borrel dënon vendimin amerikan për pezullimin e fondeve për...

ATSH-AFP/ – Kreu i diplomacisë së Bashkimit Europian, Josep Borrell shprehu keqardhje të thellë për pezullimin e kontributit amerikan për Organizatën Botërore të Shëndetësisë,...

FRANCË- Fshehu rrjedhën e pandemisë, 100 politikanë, shkencëtarë dhe aktivistë kritika...

ATSH-MIA/- Më shumë se 100 politikanë, shkencëtarë dhe aktivistë nga Europa, Australia dhe SHBA kanë nënshkruar një letër të hapur duke kritikuar Partinë Komuniste...

BRUKSEL – Von der Leyen: Konferencë donatorësh më 4 maj për...

ATSH-AFP/ – Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen do të organizojë një konferencë donatorësh në internet më 4 maj për mbledhjen e...

Trump merr vendimin ekstrem, ndërpret fondet për OBSH-në

Presidenti i SHBA, Donald Trump deklaron se po ndërpret fondet për Organizatën Botërore të Shëndetësisë (OBSH) në mes të pandemisë së koronavirusit. Trump sqaroi se...

Bilanc tragjik/ 126 mijë e 539 të vdekur në mbarë botën,...

Lufta me koronavirusin vazhdon, ndërkohë që numri i rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 rritet dita-ditës. Sipas autoriteteve numri i të vdekurve në mbarë...

Pse Portugalia nuk ka pasoja aq fatale nga koronavirusi, ndryshe nga...

Ndërsa Spanja ka regjistruar mijëra viktima si pasojë e koronavirusit, fqinji i saj, Portugalia thuajse nuk është përmendur në mediat bëtërore për pasoja të...

FRANCË – Arrin në 15 729 numri i vdekjeve nga COVID-19,...

Autoritetet shëndetësore franceze raportuan sot 762 vdekje të reja nga koronavirusi, përfshirë 559 në spitale dhe 221 në instituconet e kujdesit. “Epidemia e koronavirusit në...

Sërish shumë viktima në Belgjikë e Holandë, më pak në Gjermani...

Belgjika dhe Holanda vijojnë të raportojnë shumë viktima në 24 orë nga koronavirusi. Ndërkohë më e "qetë" paraqitet situata në Gjermani e Zvicër. Belgjika ka...

Fermerët “u shtuan” në 2022/ Skema e rimbursimit të naftës i nxiti të regjistrohen

Ekonomisë iu shtuan më shumë biznese të reja në vitin 2022. Sipas INSTAT, numri i ndërmarrjeve ekonomike të regjistruara u rrit me 5.6%, ndërsa më...

Rama: “Kala Festival” në Dhërmi, promovim turizmit dhe ekonomisë lokale

05/06/2023ATSH/ Në bregdetin e Dhërmiut vijojnë ditët e “Kala Festival”, ku të rinj shqiptarë e të huaj po shijojnë rivierën shqiptare. Kryeministri Edi Rama ndau...

Prodhimi i grurit, Balla apel kompanive shqiptare: Fokusohuni tek blerja e grurit vendas

Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla ka reaguar pas deklaratave të bujqve të cilët ankohen se nuk ka treg për grurin...

Sejko: Inflacioni do të kthehet në objektiv brenda vitit 2024

Guvernatori Sejko prezantoi sot raportin vjetor të Bankës së Shqipërisë për vitin 2022 në Komisionin e Ekonomisë dhe Financave. Sejko tha se, “ekonomia shqiptare është...

Mbështetja nga IPARD, serra e prodhimit të fidanëve frutorë furnizon tregun vendas dhe të...

Në fshatin Kryeluzaj në Rrogozhinë, Agro Korani sh.p.k. është një tjetër sipërmarrje e suksesshme që me mbështetjen e programit IPARD II ka përmirësuar teknologjinë...

Klosi: PS përmirëson çdo ditë veten që t’i shërbejmë më mirë Shqipërisë

Drejtuesi politik i Partisë Socialiste në qarkun e Vlorës, Blendi Klosi u shpreh sot në turin e mirënjohjes për rezultatin zgjedhor në Sarandë se,...

Një tjetër dron kuqezi mbi suksesin historik të Shqipërisë që kalon fazën e grupeve...

Shqipëria e minifutbollit shkruan historinë në Essen të Gjermanisë, duke e kaluar për herë të parë fazën e grupeve drejt fazës së eliminimit direkt. Kuqezinjtë...

Transformimi i Piramidës, Deutsche Welle promovon Tiranën si qytet model dhe modern

Shumë shpejt gjiganti mediatik botëror Deutsche Welle do të publikojë një reportazh kushtuar transformimit të shpejtë të Tiranës, si një qytet modern dhe model. DW...

Kroçera ”Seabourn Quest” me 444 turistë të huaj vizitoi Sarandën

TIRANË, 4 qershor/ATSH/ Me nisjen e sezonit turistik Saranda vijon të tërheqë një numër të lartë turistësh të huaj. Porti  i Sarandës bëri të ditur...

Rama ndan pamjet nga “Dumrea Ecopark”

ATSH/ Zona e Dumresë po orientohet gjithnjë e më shumë drejt turizmit të qëndrueshëm, si një turizëm që promovon resurset lokale duke respektuar njëkohësisht...

Kushi: Riorganizim i Akademisë së Studimeve Albanologjike, nuk plotëson kriteret për IAL

ATSH/ Ministrja e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi informoi sot se Këshilli i Ministrave miratoi vendimin për riorganizimin e Akademisë së Studimeve Albanologjike (ASA)...

Sulmohen gazetarët e Kosovës me sende të forta në Leposaviç

Gazetarët e mediave të ndryshme në Kosovë, janë sulmuar para pak çastesh nga protestuesit serbë në Komunën e Leposaviçit. Në një transmetim direkt të medieve,...

Moti

Elbasan
moderate rain
26.4 ° C
26.4 °
26.4 °
68 %
2.1kmh
71 %
Enj
24 °
Pre
27 °
Sht
25 °
Die
24 °
Hën
28 °