Bota

GJERMANI – Shitjet e VW pësojnë rënie të mëtejshme

ATSH-DPA/ – Shitjet e makinave për kompaninë ”Volkswagen” pësuan rënie të mëtejshme në prill, me më shumë se dy të tretat në tregun e...

FRANCË – Merr fund pas 54 ditësh izolimi i rreptë

ATSH-DPA/ – Izolimi i rreptë 54-ditor kundër koronavirusit në Francë përfundoi zyrtarisht sot, por shumë kufizime mbeten ende në fuqi. Tashmë francezët do të jenë...

Britania shënon numrin më të ulët të viktimave nga COVID-19 që...

Këtë të dielë Britania shënoi numrin më të ulët të viktimave nga koronavirusi që prej datës 29 mars. Gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar...

ZVICËR – Koronavirusi i ka kushtuar vendit deri në 16 miliardë...

Koronavirusi i ka kushtuar ekonomisë zvicerane deri në 16 miliardë euro në muaj, deklaroi shefi i bankës qendrore zvicerane, në një intervistë të publikuar...

Obama: Përgjigjja amerikane ndaj koronavirusit, katastrofë kaotike

Ish-presidenti amerikan, Barack Obama ka kritikuar ashpër pasardhësin e tij, Donald Trump për përgjigjjen ndaj krizës me koronavirus.Në një bisedë private, ai e ka...

Britania masa të forta për Covid-19: ata që futen në vend,...

Të gjithë udhëtarët që hyjnë në Britani do të karantinohen për dy javë për të parandaluar një valë të dytë të infeksioneve me koronavirus....

BRUKSEL – Vendet e BE-së kërkojnë solidaritet për daljen nga kriza...

/ATSH-AFP/ – Njëzet e shtatë krerët e Bashkimit Europian, të mbështetur nga drejtuesit e tre institucioneve të BE-së kërkuan solidaritet për të dalë më...

KORE E JUGUT – Rritet numri i të infektuarve pas mosrespektimit...

ATSH-AA/ – Pas 10 ditësh, Koreja e Jugut regjistroi përsëri mbi 10 raste të reja të të infektuarve me koronavirusin e ri (COVID-19) brenda...

Shifra të frikshme! Shkon në mbi 4 milion numri i rasteve...

Vazhdon të rritet numri i rasteve dhe viktimave nga koronavirusi. Sipas raportimeve të fundit numri i rasteve në mbarë botën ka shkuar në 4...

PEKIN – SHBA dhe Kina zotohen të zbatojnë marrëveshjet tregtare

ATSH-DPA/ – Negociatorët kryesorë të marrëdhënieve tregtare SHBA-Kinë u zotuan të zbatojnë fazën e parë të marrëveshjes tregtare të vendeve të tyre, nënshkruar në...

Forcimi i lekut rrit fitimet e investitorëve të huaj në Shqipëri

Forcimi i Lekut po rrit edhe fitimet e investitorëve të huaj në Shqipëri Të ardhurat e investitorëve të huaj për 6-mujorin e parë të vitit...

Kostoja buxhetore e mësimdhënies në shkollat publike 9-vjeçare, 785 euro për nxënës

Qeveria shpenzon nga taksat tona rreth 785 euro në vit për nxënës për shërbimin e arsimor në ciklin 9-vjeçar. Kostoja për nxënës në të gjitha...

Rriten kostot e punës/ Banka e Shqipërisë: Rritja e treguesit të kostos së punës...

Banka e Shqipërisë tregon se kostot e punës për njësi janë rritur me ritme të përshpejtuara në tremujorin e parë të vitit 2023. Sipas analizës...

Valutat forcojnë pozitat në këmbim me lekun

Në tregun e këmbimit valutor vendas, të enjten monedhat e huaja forcuan pozitat në raport me lekun, krahasuar me një ditë më parë. Sipas kursit...

Norma e interesit rritet për overdraftet dhe kartat e kreditit, ulet për kreditë e...

Banka e Shqipërisë publikoi normat e reja tavan të interesit të kredisë konsumatore për gjysmën e dytë të vitit 2023. Sipas ndryshimeve të përkohshme rregullatore...

Krifca: Pikat e grumbullimit bujqësor, qendra të eksporteve në tregjet e huaja

Në Dimal, ndodhet serra dhe pika e grumbullimit të fruta-perimeve “Natural shpk”, të cilët përmes mbështetjes nga programi IPARD II kanë arritur të shndërrohen...

Festivali i orkestrave të harqeve/ Edicioni i tetë zhvillohet në Elbasan

Në teatrin Skampa të Elbasanit është mbajtur për të 8 vit me radhë Takimi Kombëtar i Orkestrës së harqeve, Muzika e Dhomës dhe Krijimtaria...

Manastirliu takim me rektorët: Prioritet, bursat dhe ndërkombëtarizimi i universiteteve

Në prag të nisjes së vitit të ri akademik, Ministrja e Arsimit dhe Sportit Ogerta Manastirliu, ka zhvilluar një takim me rektorët e universiteteve...

Prrenjasi kërkon turizëm/ Organizohet panairi i produkteve vendore

Në përpjekje për të rrëmbyer një pjesë nga torta e turizmit, bashkitë po përpiqen të organizojnë aktivitete të cilat nxjerrin në pah vlerat kulturore,...

“Sulmuesit të dorëzohen ose ekstradohen”/ Kurti: Serbia të sanksionohet ndërkombëtarisht, ndryshe do të përsërisë...

Të dielën e 24 shtatorit përjetuam sulm agresor të bandave kriminale e terroriste të Serbisë, jo vetëm ndaj Policisë së Kosovës, por edhe ndaj...

Jetëgjatësia, tetë zakone që i shtojnë deri në 24 vjet jetës së një 40-vjeçari

Ndoshta jo të gjithë synojmë 100, por sigurisht që do të donim ta arrinim moshën e vjetër me shëndet sa më të mirë. Sipas një...

Shefi i Zyrës së BE në Prishtinë viziton instilacionin në formë lëmshi: Të respektohen...

Bashkimi Evropian dhe UNICEF prej ditësh kanë hapur fushatën për rritjen e ndërgjegjësimit për barrierat me të cilat përballen fëmijët me aftësi të kufizuara. Në...

Moti

Elbasan
broken clouds
12.4 ° C
12.4 °
12.4 °
49 %
2kmh
83 %
Die
29 °
Hën
29 °
Mar
29 °
Mër
29 °
Enj
30 °