ATHINË, 9 qershor /ATSH-ANSA/ – Greqia gradualisht do të heqë të gjitha kufizimet për Italinë nga e hëna e ardhshme, pasi ministri Di Maio më njoftoi për të dhënat në gadishull, që ishin përmirësuar qartazi, deklaroi ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias gjatë një konference për shtyp në Athinë me homologun italian Luigi Di Maio, i cili ndodhet në një vizitë zyrtare.

”Shpreh ngushëllimet e popullit grek për miqtë tanë italianë, për viktimat e koronavirusit’’, theksoi Dendias.

“Jam i lumtur që homologu im Dendias më siguroi se Greqia do të hapet drejt Italisë duke eliminuar çdo lloj bllokade dhe detyrimin e karantinës për italianët”, deklaroi Di Maio.

“E ardhmja e BE-së ndodhet në planin ambicioz për rigjallërimin e ekonomisë europiane. Italia dhe Greqia kanë punuar së bashku për të marrë rezultatin më të mirë të mundshëm”, shtoi Di Maio.

ATSH