Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze, Geng Shuan, përgënjeshtroi pretendimet se koronavirusi i ri (COVID-19) ka dalë nga laboratori në Wuhan.

Geng tha të enjten në Institutin e Virologjisë në Wuhan se instituti nuk e ka kapacitetin të hartojë dhe krijojë një koronavirus të ri dhe kurrë nuk e ka bërë atë.

Duke theksuar se laboratori në institut ka zbatuar masa biosigurie për të parandaluar rrjedhjen e çdo patogjeni, Geng tha se “pretendimet janë të pabaza dhe plotësisht të rreme”.

Geng deklaroi se burimi i virusit është një problem kompleks shkencor dhe duhet të ekzaminohet nga shkencëtarë dhe profesionistë.

Duke kritikuar deklaratat e politikanëve amerikanë për “fajësimin e Kinës për pandeminë globale”, Geng tha se SHBA duhet të harxhojë kohën për të kontrolluar më mirë sëmundjen.

Ndërkohë, presidenti amerikan Donald Trump dje deklaroi se ka parë prova që koronavirusi ka dalë nga një laborator në Wuhan të Kinës, por aktualisht nuk mund të zbulojë detaje.

Top Channel