Gjatë orëve të fundit, konfirmuar dhe nga ministria e shëndetësisë janë regjistruar 82 raste të reja me covid19, nga 364 testime të bëra. Shifër kjo më e larta që prej fillimit të pandemisë.

Ndërkohë vijon ende hetimi epidemiologjik në vatrën e Elbasanit, janë zbuluar 2 raste të reja në 24 orët e fundit. Në Tiranë 28 të prekur, 18 në Shkodër,10 në Krujë, 8 në Durrës, 7 në Vlorë, 3 në Kamëz, 2 në Fier dhe nga 1 të prekur në Korçë dhe Pukë.

COVID-19 – Statistika (16 Qershor 2020)

Testime totale 21177

Raste pozitive 1672

Raste të shëruara 1064

Raste Aktive 571

Humbje jete 37

(Qarku Tiranë 21, Durrës 7, Fier 4, Vlorë 1, Shkodër 3, Kukës 1)

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive është si vijon: Tiranë 271

Shkodër 86

Krujë 72

Durrës 33

Kamëz 30

Vlorë 28

Lushnjë 12

Pukë 11

Elbasan 8

Fier 6

Lezhë 3

Kukës 2

Tropojë 2

Mallakastër 2

Korçë 2

Berat 1

Ura Vajgurore 1

Gjirokastër 1