ATSH-ANSA/ – Xiaomi zbulon atë që mund të quhet alfa e shpikjeve për 2021-in si dhe smartfonin e parë që monton procesorin e ri Qualcomm, Snapdragon 888.

E prezantuar në Kinë, pajisja quhet MI 11 dhe monton një ekran 6.81 inç Oled, pak më i madh se 6.67 i Mi 10, paraardhësi nga i cili nuk ndryshon shumë në dizajn.

Ekrani, me shpejtësinë e rifreskimit 120Hz, ka një kamera selfie 20 megapiksel të bashkuar në të.

Në trupin e pasmë ka një kamerë të trefishtë, me një sensor kryesor 108 megapiksel të aftë për të regjistruar video në 8K.

Krahas tij, është i pajisur me një lente ultra me kënd të gjerë 13 megapiksel dhe një lente makro 5 megapiksel.

Nën kapak, përveç procesorit më të fuqishëm të Qualcomm, ka 8 ose 12 GB Ram dhe 128 ose 256 GB hapësirë ​​ruajtjeje.

Bateria është 4,600 mAh, me karikim të shpejtë në 55 vat. Ndër veçoritë e veçanta, sensori i gjurmës së gishtit nën ekran, i cili gjithashtu zbulon rrahjet e zemrës.

Çmimi Kinë fillon me rreth 500 euro./ /os/