Gadishulli i Ballkanit do të ndikohet nga hyrja e masave ajrore  relativisht të paqëndrueshme në shtresat e larta të atmosferës të cilat do të kushtëzojnë mot relativisht të qëndrueshëm në territorin e Shqipërisë dhe Kosovë.
E hene 24 Gusht 2020

moti do të mbetet me kthjellime dhe zhvillime të vranësirave  në Alpe ku do të pasohen nga rreshje lokale shiu. Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NWme shpejtësi maksimale deri në 8 m/sek  bregdet. Valëzimi do të jetë i forcës 3 me lartësi vale 0,5-1,0 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje.

Temperaturat min dhe max:

Zonat  malore  16/33°C

Zonat e ulëta  16/38°C

Zonat bregdetare 20/36°C

E Diel dt 23 Gusht 2020

Kosova për ditën e Diel dt 23 Gusht 2020 moti do të jetë me kthjellime vranësira të pasuara nga reshje shiu. Temperaturat do të regjistrojnë vlera nga 16°C në mëngjes, ndërsa mesdita deri në 34°C gradë Celcius.

E Hënë dt 24 Gusht 2020

Fillimi i javës dt 24 Gusht 2020 moti do të mbetet me diell përgjatë ultësirës perëndimore dhe vranësira të pasuara nag stuhi lokale në verilindje. Era do të jetë me drejtim Perëndim (Wme shpejtësi maksimale deri në 8 m/sek  bregdet. Valëzimi do të jetë i forcës 3 me lartësi vale 0,5-1,0 metër në det të hapur. 

Temperaturat min dhe max:

Zonat  malore  17/33°C

Zonat e ulëta  18/37°C

Zonat bregdetare 22/35°C

Meteorologe: Rezarta Xhakollari

rtvsh