UASHINGTON, 10 korrik /ATSH-AFP/ – SHBA-ja regjistroi sot një rekord të ri infektimesh me koronavirus në një ditë, me më shumë se 65 500 raste të regjistruara në 24 orët e fundit, sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins.

Numri total i rasteve të regjistruara në vend që prej fillimit të pandemisë ka arritur tashmë në më shumë se 3,11 milionë. Rekordi i mëparshëm u regjistrua të martën me më shumë se 60 200 raste në një ditë.

Shqetësimi përballë virusit sa vjen dhe rritet në SHBA, që ka njohur që prej disa javësh një rritje të numrit të infektimeve në jug dhe në perëndim të vendit.

Ekspertët i tremben faktit se kurba e të vdekurve do të ndjekë shpejt atë të infektimeve pasi 1 000 persona kanë humbur jetën nga COVID-19 në 24 orët e fundit duke e çuar numrin total të viktimave në 133 195.

“Ne jemi në një situatë shumë të vështirë”, deklaroi eksperti për sëmundjet infektive, Anthony Fauci, i cili këshillon Shtëpinë e Bardhë për krizën e COVID-19.

ATSH