FILE - This Sept. 13, 2011, file photo shows British author John Le Carre at the UK film premiere of "Tinker Tailor Soldier Spy," in London. John le Carre, the spy-turned-novelist whose elegant and intricate narratives defined the Cold War espionage thriller and brought acclaim to a genre critics had once ignored, has died. He was 89, Le Carre’s literary agency, Curtis Brown, said Sunday, Dec. 13, 2020 that he died in Cornwall, southwest England on Saturday. (AP Photo/Sang Tan, File)

ATSH-DPA/ – Autori britanik David Cornwell, i njohur më mirë me pseudonimin e tij ”John le Carre”, ka vdekur në moshën 89 vjeç, konfirmoi agjenti i tij.

Shkrimtari u bë shumë i popullarizuar për romanet e tij thriller, të cilat prekën përvojat e tij reale të jetës si agjent gjatë Luftës së Ftohtë dhe romani i tij i tretë “Spiuni që hyri nga të ftohtit” e bëri atë një bestseller në të gjithë botën.

Agjenti i tij, Jonny Geller e përshkroi atë si “një gjigant të padiskutueshëm të letërsisë angleze. Ai përcaktoi epokën e Luftës së Ftohtë dhe pa frikë i foli të vërtetës pushtetit në dekadat në vijim”.

Geller tha se ai humbi “një mentor, një frymëzim dhe, mbi të gjitha, një mik. Ne nuk do ta shohim më atë”.

Cornwell vdiq pas një periudhe të shkurtër pneumonie. /os/