Aktualitet

Greqia po kërkon punëtorë shqiptarë: Të hapim kufijtë vetëm për sezonin...

Shteti grek kerkon nje marreveshje me palen shqiptare per hapjen e kufijve  vetem per shqiptaret te cilet jane punetore sezonale. Ministri grek i Bujqësisë Makis...

Milano mbulohet nga një re e cuditshme pluhuri…

Karantina e kishte bërë qytetin e Milanosq ti rikthehej ajri i pastër, por mëngjesin e sotëm, qyteti italian është mbuluar nga një re e...

G20 miraton pezullimin e borxhit për vendet e varfra mes COVID-19

Përballë pandemisë së koronavirusit, zyrtarët e financave nga ekonomitë e G20 ranë dakord të mërkurën të mbështesin një pezullim të kufizuar me afat të...

Skënder Brataj: Situata nga koronavirusi është nën kontroll, rasti zero në...

Drejtori i qendrës Kombëtare të Urgjencës Skender Brataj në një intervistë për Abc e Mëngjesit me Enkel Demin ka theksuar se fatmirësisht falë masave...

Ministrja e Shëndetësisë: Javën e ardhshme nis testimi me antitrupa, ja...

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka thënë se javën e ardhshme do të nisë tenstimi me antitrupa për mjekët, policët dhe për ata që...

Vranësirat ia lënë vendin diellit, parashikimi i motit për sot

Dita e sotme do të ketë alternime kthjellimesh dhe vranësira kalimtare mbizotërojnë motin në zonat përgjatë kufirit Lindor, ndërsa zonat perëndimore paraqiten me kthjellime...

Masa kundër COVID-19/ AKU mbyll tregun në Vlorë, gjoba mbi 1...

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit (AKU) vijon kontrollet intensive në operatorët ushqimorë në të gjithë vendin, në zbatim të masave kundër COVID-19, për garantimin e...

Operacionet humanitare/ Ndihma për 14 302 familje/ individë vetëm sot, 263...

Operacionet humanitare në gjithë vendin po vijojnë ndërkohë që deri tani janë ndihmuar me ushqime dhe barna mjekësore 263 093 familje dhe individë në...

Konfirmohen 6 raste të reja me Covid në Shkodër, mes tyre...

Covid 19 zgjeron hartën në Shkodër. Gjatë ditës së sotme janë konfirmuar 6 raste pozitive, ku një prej tyre sipas burimeve është punonjës i...

Rama: Do të rihapim rrugën e riatdhesimeve, nuk do të tërhiqemi...

Përmes një postimi në Facebook, kryeministri Rama sjell shembulli e infektimeve në Singapor në lidhje me të riatdhesuarit. Rama shkruan se në këtë vend numri...

Krifca: Eksportet bujqësore në total, rritje me 14%

ATSH/ Eksportet bujqësore në total kanë shënuar një rritje me 14% në vitin 2021 krahasuar me vitin 2020. Ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Frida...

OKB: Turizmi në të gjithë botën do të fuqizohet në vitin 2024

Flukset e turizmit në të gjithë botën pritet të kthehen në nivelet e para pandemisë në vitin 2024. Lajmi është bërë me dije nga Organizata...

Bejtja: Rehabilitim me eficiencë energjetike i konvikteve studentore

ATSH/ Komisioni për Veprimatrinë Prodhuese, Tregtinë dhe Mjedisin diskutoi sot projektligjin “Për ratifikimin e marrëveshjes së huasë ndërmjet Republikës së Shqipërisë (huamarrësi), përfaqësuar nga...

Shqipëria, i vetmi vend europian më 2020, ku ekonomia pëson rënie, por shpenzimet e...

Në vitin 2020 ekonomia e gjithë botës shënoi rënie për shkak të ndikimit negativ që dha përhapja e pandemisë në vitin e parë të...

Shkëmbimet Shqipëri-Turqi/ Shqipëria importon 700 mln euro mallra turke, eksporton vetëm 43 mln euro

Turqia dhe Shqipëria duket se po bëjnë përpjekje të vazhdueshme për të rritur bashkëpunimin jo vetëm në rrafshin politik, por edhe në atë ekonomik.Në...

Rigjallërimi i ekonomisë pas pandemisë, hapen mbi 16 mijë biznese

Numri i bizneseve, të reja të çelura për vitin 2021 llogaritet 16.090 biznese. Ekonomia shqiptare kaloi dy goditje, tërmetin e vitit 2019 dhe pandeminë e...

Temperaturat e ulëta, Qato: Shërbimet e policisë, në gatishmëri për të ndihmuar në rast...

ATSH/ Policia e Shtetit nisur nga situata e krijuar si pasojë e reshjeve të dëborës në disa zona të vendit ka marrë një sërë...

Dëbora krijon panoramë surreale në Drilon

ATSH/ Një pamje përrallore të ofron në këto ditë dimri Driloni në Pogradec, i mbuluar nga ‘velloja’ e bardhë e dëborës. Driloni, një nga mrekullitë...

Celibashi: Identifikim elektronik në zgjedhjet e pjesshme vendore

ATSH/ Komisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi deklaroi sot se po punohet që në zgjedhjet e 6 marsit të aplikohet sistemi i identifikimit elektronik...

Rritja e rasteve me COVID-19, ministri Latifi viziton Klinikën Infektive

ATSH/ Ministri i Shëndetësisë, Rifat Latifi mëngjesin e kësaj të enjte ka vizituar Klinikën Infektive në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK). Aty ai informua...

Anije ushtarake nga Shqipëria dhe SHBA, operacione manovrimi në Adriatik

ATSH/ Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës publikoi sot disa foto të Marinës së SHBA, nga operacionet e manovrimit në detin Adriatik të...

Dhjetë më të pasurit në botë dyfishuan pasurinë gjatë pandemisë

ATSH-AA/ – Raporti i publikuar nga organizata ndërkombëtare, Oxfam, zbuloi se pasuria totale e 10 njerëzve më të pasur në botë u dyfishua gjatë...

Moti

Elbasan
clear sky
-0.6 ° C
-0.6 °
-0.6 °
60 %
3.2kmh
1 %
Hën
2 °
Mar
4 °
Mër
7 °
Enj
9 °
Pre
8 °