Aktualitet

Ilaçe në banesë për 36 382 të moshuar të vetmuar, 832...

ATSH/ 832 të moshuar kanë përfituar barnat në banesë gjatë 24 orëve të fundit. Shifrat janë bërë të ditura nga ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes...

Paketa e zgjeruar/ Brenda muajit 176 mijë familje marrin pagesën prej...

ATSH/ Nga data 20 prill shuma 40.000 lekë do të fillojë të derdhet në llogaritë e të gjithë individëve të përfshirë në paketën e...

Rindërtimi/ BE alokon 100 milionë eurot e Konferencës së Donatorëve për...

ATSH/ 100 milionë eurot e premtuara nga Komisioni Europian për rindërtimin, u alokuan në buxhetin e rishikuar të BE-së për vitin 2020. Lajmin e mirë...

Masat kufizuese ndaj Covid-19/ Drejtori i Policisë në terren, inspektim në...

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Ardi Veliu ka kryer inspektim në pikat e kontrollit, për monitorimin e zbatimit të masave kufizuese, me...

719 qytetarë të gjobitur/ Paqartësi për orarin e ri, nisja për...

Urdhri i Ministrisë se Shëndetësisë, për zgjatjen e fashës për lëvizje nga ora 5 e mëngjesit deri në orën 17:30, ka shkaktuar paqartësi tek...

Dyshime për një tjetër viktimë të Covid-19, reagon Ministria e Shëndetësisë...

Përmes një deklarate, Ministria e Shëndetësisë sqaron se nuk ka viktimë si pasojë e COVID19 në spitalin Infektiv, ndryshe nga çfarë u pandeh në...

Zbutet dënimi për përhapjen e sëmundjeve infektive, nga 10 vjet në...

Është vendosur zbutja e dënimeve të parashikuara në Kodin Penal të propozuara nga maxhoranca dhe që pritet të kalojnë në votim më 16 prill...

Çesk Millja dorëzon detyrën/ Ish prefekti i Shkodrës: Nuk është kohë...

Ish prefekti i Shkodrës, Ceks Milljam, në një deklaratë për mediat të dhënë ditën e sotme jashtë ambienteve të Prefekturës ka folur për herë...

Manastirliu jep lajmin e mirë: Shërohen 4 mjekë dhe infermierë, mes...

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, nëpërmjet një postimi në faqen e saj në Facebook, ka ndarë lajmin e mirë se dr....

Paketat e mbështetjes financiare/ Në total ndihmohen drejtpërdrejt më shumë se...

Kryeministri Edi Rama deklaroi sot se “pas publikimit të paketës së zgjeruar të mbështetjes për 176 mijë familje, bashkë me familjet që u përfshinë...

Kostoja buxhetore e mësimdhënies në shkollat publike 9-vjeçare, 785 euro për nxënës

Qeveria shpenzon nga taksat tona rreth 785 euro në vit për nxënës për shërbimin e arsimor në ciklin 9-vjeçar. Kostoja për nxënës në të gjitha...

Rriten kostot e punës/ Banka e Shqipërisë: Rritja e treguesit të kostos së punës...

Banka e Shqipërisë tregon se kostot e punës për njësi janë rritur me ritme të përshpejtuara në tremujorin e parë të vitit 2023. Sipas analizës...

Valutat forcojnë pozitat në këmbim me lekun

Në tregun e këmbimit valutor vendas, të enjten monedhat e huaja forcuan pozitat në raport me lekun, krahasuar me një ditë më parë. Sipas kursit...

Norma e interesit rritet për overdraftet dhe kartat e kreditit, ulet për kreditë e...

Banka e Shqipërisë publikoi normat e reja tavan të interesit të kredisë konsumatore për gjysmën e dytë të vitit 2023. Sipas ndryshimeve të përkohshme rregullatore...

Krifca: Pikat e grumbullimit bujqësor, qendra të eksporteve në tregjet e huaja

Në Dimal, ndodhet serra dhe pika e grumbullimit të fruta-perimeve “Natural shpk”, të cilët përmes mbështetjes nga programi IPARD II kanë arritur të shndërrohen...

Ndërtimet në bujqësi dhe sport, taksa e ndikimit në infrastrukturë ulet në 1% të...

Komisioni për Ekonominë dhe Financat në mbledhjen e tij të radhës miratoi sot tre projektligje të rëndësishme ekonomike. Komisioni shqyrtoi projektligjin “Për një ndryshim dhe...

Shtohen rastet me Alzheimer/ Mjekët, shenjat paraprake nisin 10 vite më herët

Numri i të prekurve nga Alzheimer në të gjithë botën është rritur në mënyrë të frikshme, duke u shndërruar në sëmundjen e shekullit. Sëmundja neurodegjenerative...

Kreditë e lehtësuara për mjekët, policët dhe ushtarakët, hapen aplikimet në e-Albania

Mjekët, policët dhe ushtarakët e rinj mund të aplikojnë tashmë për të përfituar kreditë e lehtësuara për ta. Kryeministri Edi Rama njofton se e-Albania ofron...

📍Policia Rrugore e Elbasanit,shton kontrollet për parandalimin e aksidenteve

Kontrolle të shtuara nga Policia Rrugore, me qëllim parandalimin e aksidenteve rrugore me pasoja për jetën e përdoruesve të rrugës, për rritjen e parametrave...

“Shqipëria, shembull i mos abuzimit”, Rama: Kurrë nuk nxisim trazime etnike, mirëpresim kritika, jo...

Javën e ardhshme Shqipëria do të drejtojë Këshillin e Sigurimit, bash në momentin kur e gjithë bota mblidhet në Asamblenë e Kombeve të Bashkuara...

Masat e policisë për ndeshjen Shqipëri-Poloni, ja cilat akse rrugore do jenë të bllokuara

Kombëtarja shqiptare e futbollit do të presë këtë të dielë Poloninë, për ndeshjet kualifikuese të EURO 2024, sfidë që luhet duke nisur nga ora...

Pse trishtohemi pas pushimeve?!

Ekzaltimi kur marrim pushimet e verës është tërësisht i justifikueshëm dhe e mbush njeriun me shpresë dhe pozitivitet. Shkëputja nga puna i bën mirë trupit,...

Moti

Elbasan
scattered clouds
34.4 ° C
34.4 °
34.4 °
17 %
7.2kmh
37 %
Sht
34 °
Die
27 °
Hën
27 °
Mar
28 °
Mër
30 °