Aktualitet

Durrës, vijon dezinfektimi i shkollave, kopshteve dhe çerdheve

ATSH/ -Dezinfektimi i institucioneve publike dhe jo vetëm, është mjaft i rëndësishëm për të parandaluar përhapjen e koronavirusit COVID-19. Për këtë arsye shumë bashki të...

TURQI – Rifillojnë fluturimet e brendshme duke nisur nga e hëna

/ATSH-DPA/ – Turqia do të rifillojë me numër të kufizuar fluturimet e brendshme duke nisur nga e hëna, deklaroi ministri i Transporteve, ndërkohë që...

Fatos Liço: Nga fondet IPARD ndërtova një serrë për të ndjekur...

ATSH/ – Delegacioni i Bashkimit Europian publikoi sot një video ku tregohet shembulli i Fatos Liços, pronar i Agro Liço, i cili nëpërmjet grantit...

Reforma zgjedhore/ Këshilli Politik mblidhet pasditen e sotme, diskutohet mbi teknologjinë,...

ATSH/ Këshilli Politik për reformën zgjedhore do të zhvillojë sot mbledhjen e radhës në orën 17:00 tek Pallati Kongreseve. Sa i takon rendit të ditës,...

COVID-19/ Ministria e Shëndetësisë: 23 raste të reja, mbi 1450 testime...

ATSH/ Gjatë 24 orëve të fundit janë testuar 229 qytetarë si të dyshuar të prekur me Covid-19 dhe janë konfirmuar 23 raste pozitive. Dr. Marjeta...

Paga e Luftës/ Ibrahimaj: 32 mijë të punësuar i shtohen Paketës...

ATSH/ Drejtorja e Përgjithshme e Tatimeve, Delina Ibrahimaj vijoi sot turin e komunikimeve të drejtpërdrejta me bizneset në Paskuqan, përfituese të Paketës së Zgjeruar...

Vijon të jetë i lartë numri i personave të infektuar me...

Ministria e Shëndetësisë raporton se gjatë 24 orëve të fundit kanë rezultuar pozitivë me koronavirus 23 persona, duke e çuar në 1122 numrin total...

Lëkundje tërmeti në juglindje të Shqipërisë

Lëkundje të lehta tërmeti janë regjistruar mëngjesin e sotëm në juglindje të Shqipërisë. Qendra Evropiane e Sizmologjisë raporton se tërmeti ka qenë me magnitudë 3.4...

Harta/ Ja si do të jetë fundjava e fundit me zonat...

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka publikuar hartën e liri-daljes për këtë fundjavë. Manastirliu thekson se këtë fundjavë do të hapen pa kufizime aktivitetet e...

Fundjava e parë pa kufizime, e vetmja gjë që nuk lejohet...

Pas më shumë se dy muajsh, kjo është fundjava e parë pa kufizime, që në mes të muajit mars, kur në vendin tonë rezultoi...

Kostoja buxhetore e mësimdhënies në shkollat publike 9-vjeçare, 785 euro për nxënës

Qeveria shpenzon nga taksat tona rreth 785 euro në vit për nxënës për shërbimin e arsimor në ciklin 9-vjeçar. Kostoja për nxënës në të gjitha...

Rriten kostot e punës/ Banka e Shqipërisë: Rritja e treguesit të kostos së punës...

Banka e Shqipërisë tregon se kostot e punës për njësi janë rritur me ritme të përshpejtuara në tremujorin e parë të vitit 2023. Sipas analizës...

Valutat forcojnë pozitat në këmbim me lekun

Në tregun e këmbimit valutor vendas, të enjten monedhat e huaja forcuan pozitat në raport me lekun, krahasuar me një ditë më parë. Sipas kursit...

Norma e interesit rritet për overdraftet dhe kartat e kreditit, ulet për kreditë e...

Banka e Shqipërisë publikoi normat e reja tavan të interesit të kredisë konsumatore për gjysmën e dytë të vitit 2023. Sipas ndryshimeve të përkohshme rregullatore...

Krifca: Pikat e grumbullimit bujqësor, qendra të eksporteve në tregjet e huaja

Në Dimal, ndodhet serra dhe pika e grumbullimit të fruta-perimeve “Natural shpk”, të cilët përmes mbështetjes nga programi IPARD II kanë arritur të shndërrohen...

Ndërtimet në bujqësi dhe sport, taksa e ndikimit në infrastrukturë ulet në 1% të...

Komisioni për Ekonominë dhe Financat në mbledhjen e tij të radhës miratoi sot tre projektligje të rëndësishme ekonomike. Komisioni shqyrtoi projektligjin “Për një ndryshim dhe...

Shtohen rastet me Alzheimer/ Mjekët, shenjat paraprake nisin 10 vite më herët

Numri i të prekurve nga Alzheimer në të gjithë botën është rritur në mënyrë të frikshme, duke u shndërruar në sëmundjen e shekullit. Sëmundja neurodegjenerative...

Kreditë e lehtësuara për mjekët, policët dhe ushtarakët, hapen aplikimet në e-Albania

Mjekët, policët dhe ushtarakët e rinj mund të aplikojnë tashmë për të përfituar kreditë e lehtësuara për ta. Kryeministri Edi Rama njofton se e-Albania ofron...

📍Policia Rrugore e Elbasanit,shton kontrollet për parandalimin e aksidenteve

Kontrolle të shtuara nga Policia Rrugore, me qëllim parandalimin e aksidenteve rrugore me pasoja për jetën e përdoruesve të rrugës, për rritjen e parametrave...

“Shqipëria, shembull i mos abuzimit”, Rama: Kurrë nuk nxisim trazime etnike, mirëpresim kritika, jo...

Javën e ardhshme Shqipëria do të drejtojë Këshillin e Sigurimit, bash në momentin kur e gjithë bota mblidhet në Asamblenë e Kombeve të Bashkuara...

Masat e policisë për ndeshjen Shqipëri-Poloni, ja cilat akse rrugore do jenë të bllokuara

Kombëtarja shqiptare e futbollit do të presë këtë të dielë Poloninë, për ndeshjet kualifikuese të EURO 2024, sfidë që luhet duke nisur nga ora...

Pse trishtohemi pas pushimeve?!

Ekzaltimi kur marrim pushimet e verës është tërësisht i justifikueshëm dhe e mbush njeriun me shpresë dhe pozitivitet. Shkëputja nga puna i bën mirë trupit,...

Moti

Elbasan
broken clouds
29.4 ° C
29.4 °
29.4 °
32 %
0.9kmh
61 %
Sht
29 °
Die
27 °
Hën
27 °
Mar
28 °
Mër
30 °