Aktualitet

Harta e të prekurve me COVID-19 zgjerohet në Tiranë, Kukës, Fier,...

ATSH/ Harta e të prekurve nga COVID-19 është shtrirë edhe në Mallakastër dhe zgjeruar në Tiranë, Kukës, Fier, Kavajë, Shkodër dhe Korçë. Ministria e Shëndetësisë...

SHBA vazhdon të mbështesë fuqimisht Reformën në Drejtësi

ATSH/ – SHBA vazhdon të mbështesë fuqimisht reformën në drejtësi, e cila është e nevojshme për anëtarësimin në BE. Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të...

Riatdhesimet/ Qeveria mbulon 2/3 e shpenzimeve në strukturat e hotelerisë ku...

ATSH-Maela Marini/ Kryeministri Edi Rama foli sot edhe për riatdhesimet, ndërsa theksoi se qeveria do të paguaj 2/3 e shpenzimeve në strukturat e hotelerisë...

Preket edhe Mallakastra/ Rasti i parë një infermiere, dezinfektohet qendra shëndetësore

Është konstatuar rasti i parë me Covid-19 në Mallakastër. E infektuara është një infermiere në Qendrën Shëndetësore Aranitas, banore e fshatit Metoh, Mallakastër. E infektuara...

Manastirliu nga Kuvendi: Kemi 518 persona të prekur me koronavirus

“Kemi 518 persona të prekur me koronavirus”, kështu njoftoi ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu në Kuvend. “Sot Shqipëria raporton 518 persona të prekur me koronavirus....

Rama njofton: Sot hapen prenotimet për fluturimet e riatdhesimit, ja çmimet

Kryeministri Edi Rama njofton në facebook se sot hapen prenotimet për fluturimet e riatdhesimit që nisin të shtunën nga Roma. “PAKETA DO TË JETË 100€...

95 milion banore dhe asnje nuk ka humbur jeten nga koronavirusi/...

Nje vend i cili nuk ka asnje humbje jete si pasoje e koronavirusit dhe numri i re infektuarve eshte vetem 262 persona. Vietnami eshte...

Greqia po kërkon punëtorë shqiptarë: Të hapim kufijtë vetëm për sezonin...

Shteti grek kerkon nje marreveshje me palen shqiptare per hapjen e kufijve  vetem per shqiptaret te cilet jane punetore sezonale. Ministri grek i Bujqësisë Makis...

Milano mbulohet nga një re e cuditshme pluhuri…

Karantina e kishte bërë qytetin e Milanosq ti rikthehej ajri i pastër, por mëngjesin e sotëm, qyteti italian është mbuluar nga një re e...

G20 miraton pezullimin e borxhit për vendet e varfra mes COVID-19

Përballë pandemisë së koronavirusit, zyrtarët e financave nga ekonomitë e G20 ranë dakord të mërkurën të mbështesin një pezullim të kufizuar me afat të...

Fermerët “u shtuan” në 2022/ Skema e rimbursimit të naftës i nxiti të regjistrohen

Ekonomisë iu shtuan më shumë biznese të reja në vitin 2022. Sipas INSTAT, numri i ndërmarrjeve ekonomike të regjistruara u rrit me 5.6%, ndërsa më...

Rama: “Kala Festival” në Dhërmi, promovim turizmit dhe ekonomisë lokale

05/06/2023ATSH/ Në bregdetin e Dhërmiut vijojnë ditët e “Kala Festival”, ku të rinj shqiptarë e të huaj po shijojnë rivierën shqiptare. Kryeministri Edi Rama ndau...

Prodhimi i grurit, Balla apel kompanive shqiptare: Fokusohuni tek blerja e grurit vendas

Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla ka reaguar pas deklaratave të bujqve të cilët ankohen se nuk ka treg për grurin...

Sejko: Inflacioni do të kthehet në objektiv brenda vitit 2024

Guvernatori Sejko prezantoi sot raportin vjetor të Bankës së Shqipërisë për vitin 2022 në Komisionin e Ekonomisë dhe Financave. Sejko tha se, “ekonomia shqiptare është...

Mbështetja nga IPARD, serra e prodhimit të fidanëve frutorë furnizon tregun vendas dhe të...

Në fshatin Kryeluzaj në Rrogozhinë, Agro Korani sh.p.k. është një tjetër sipërmarrje e suksesshme që me mbështetjen e programit IPARD II ka përmirësuar teknologjinë...

Klosi: PS përmirëson çdo ditë veten që t’i shërbejmë më mirë Shqipërisë

Drejtuesi politik i Partisë Socialiste në qarkun e Vlorës, Blendi Klosi u shpreh sot në turin e mirënjohjes për rezultatin zgjedhor në Sarandë se,...

Një tjetër dron kuqezi mbi suksesin historik të Shqipërisë që kalon fazën e grupeve...

Shqipëria e minifutbollit shkruan historinë në Essen të Gjermanisë, duke e kaluar për herë të parë fazën e grupeve drejt fazës së eliminimit direkt. Kuqezinjtë...

Transformimi i Piramidës, Deutsche Welle promovon Tiranën si qytet model dhe modern

Shumë shpejt gjiganti mediatik botëror Deutsche Welle do të publikojë një reportazh kushtuar transformimit të shpejtë të Tiranës, si një qytet modern dhe model. DW...

Kroçera ”Seabourn Quest” me 444 turistë të huaj vizitoi Sarandën

TIRANË, 4 qershor/ATSH/ Me nisjen e sezonit turistik Saranda vijon të tërheqë një numër të lartë turistësh të huaj. Porti  i Sarandës bëri të ditur...

Rama ndan pamjet nga “Dumrea Ecopark”

ATSH/ Zona e Dumresë po orientohet gjithnjë e më shumë drejt turizmit të qëndrueshëm, si një turizëm që promovon resurset lokale duke respektuar njëkohësisht...

Kushi: Riorganizim i Akademisë së Studimeve Albanologjike, nuk plotëson kriteret për IAL

ATSH/ Ministrja e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi informoi sot se Këshilli i Ministrave miratoi vendimin për riorganizimin e Akademisë së Studimeve Albanologjike (ASA)...

Sulmohen gazetarët e Kosovës me sende të forta në Leposaviç

Gazetarët e mediave të ndryshme në Kosovë, janë sulmuar para pak çastesh nga protestuesit serbë në Komunën e Leposaviçit. Në një transmetim direkt të medieve,...

Moti

Elbasan
light rain
27.4 ° C
27.4 °
27.4 °
58 %
2.4kmh
90 %
Enj
27 °
Pre
27 °
Sht
25 °
Die
24 °
Hën
28 °