Aktualitet

Sërish rritje e numrit të të infektuarve, 21 raste të reja...

Vijon sërish të jetë i lartë i personave të infektuar nga COVID-19. Përgjatë 24 orëve të fundit janë evidentuar 21 raste të reja. Në total,...

Hapja e autoshkollave/ DPT: Gjoba dhe mbyllje aktiviteti nëse nuk respektoni...

Autoshkollat që nuk zbatojnë rregullat anti-Covid do të penalizohen, madje rrezikojnë deri në mbylljen e aktivitetit. Prej dy javësh në të gjithë vendin janë hapur...

Studimi: Ja si ta dalloni nga gishtërinjtë sesa të rrezikuar jeni...

Studiuesit kanë zbuluar së fundmi se meshkujt që kanë gishta më të gjatë kanë një rrezik më të ulët për të humbur jetën për...

Paralajmërimi i meteorologes: Shqiptarë bëhuni gati, mot i pazakontë ju pret

Teksa jemi në ditët e fundit të pranverës dhe pak ditë para verës, temperaturat në vend kanë pësuar rritje të ndjeshme gjatë ditëve të...

Parashikimi i motit, ja zonat ku pritet të ketë reshje

Në vendin tonë moti sot do të jetë i alternuar me kthjellime dhe vranësira duke sjellë mot kryesisht të kthjellët që herë pas here...

“Godina e vjetër ishte në zgrip të çmendurisë”/ Aktori Ferraj për...

ATSH/ “Teatri i ri Kombëtar, do të jetë dinjitoz dhe me parametrat më të mira bashkëkohore, duke mos pasur më turp për t’i bërë...

Reforma Zgjedhore/ Këshilli Politik arrin konsensus për financimin e partive, kuotën...

ATSH – I. Vata/ Bashkëkryetari i Reformës Zgjedhore, Damian Gjiknuri, tha në fund të mbledhjes se është arritur dakordësia mes palëve politike për disa...

HOLANDË – Raportohet rasti i dytë i transmetimit të koronavirusit nga...

ATSH-DPA/ – Ministria holandeze e Bujqësisë njoftoi se kishte identifikuar një tjetër rast të transmetimit të koronavirusit nga një kafshë te njeriu, rasti i...

“Paga e luftës”/Deri tani e kanë marrë këstin e dytë 63...

ATSH/- Nga paketa e parë e mbështetjes që akordoi qeveria në muajin mars për biznesin e vogël është paguar “paga e luftës” për 64...

Manastirliu: Hapen kopshtet dhe çerdhet më 1 qershor, rrisim vigjilencën e...

ATSH/ “Strategjia e rihapjes do të vijojë sipas fazave që komiteti teknik i ekspertëve ka miratuar. Do të vijojmë me hapjen e çerdheve dhe...

Forcimi i lekut rrit fitimet e investitorëve të huaj në Shqipëri

Forcimi i Lekut po rrit edhe fitimet e investitorëve të huaj në Shqipëri Të ardhurat e investitorëve të huaj për 6-mujorin e parë të vitit...

Kostoja buxhetore e mësimdhënies në shkollat publike 9-vjeçare, 785 euro për nxënës

Qeveria shpenzon nga taksat tona rreth 785 euro në vit për nxënës për shërbimin e arsimor në ciklin 9-vjeçar. Kostoja për nxënës në të gjitha...

Rriten kostot e punës/ Banka e Shqipërisë: Rritja e treguesit të kostos së punës...

Banka e Shqipërisë tregon se kostot e punës për njësi janë rritur me ritme të përshpejtuara në tremujorin e parë të vitit 2023. Sipas analizës...

Valutat forcojnë pozitat në këmbim me lekun

Në tregun e këmbimit valutor vendas, të enjten monedhat e huaja forcuan pozitat në raport me lekun, krahasuar me një ditë më parë. Sipas kursit...

Norma e interesit rritet për overdraftet dhe kartat e kreditit, ulet për kreditë e...

Banka e Shqipërisë publikoi normat e reja tavan të interesit të kredisë konsumatore për gjysmën e dytë të vitit 2023. Sipas ndryshimeve të përkohshme rregullatore...

Krifca: Pikat e grumbullimit bujqësor, qendra të eksporteve në tregjet e huaja

Në Dimal, ndodhet serra dhe pika e grumbullimit të fruta-perimeve “Natural shpk”, të cilët përmes mbështetjes nga programi IPARD II kanë arritur të shndërrohen...

Festivali i orkestrave të harqeve/ Edicioni i tetë zhvillohet në Elbasan

Në teatrin Skampa të Elbasanit është mbajtur për të 8 vit me radhë Takimi Kombëtar i Orkestrës së harqeve, Muzika e Dhomës dhe Krijimtaria...

Manastirliu takim me rektorët: Prioritet, bursat dhe ndërkombëtarizimi i universiteteve

Në prag të nisjes së vitit të ri akademik, Ministrja e Arsimit dhe Sportit Ogerta Manastirliu, ka zhvilluar një takim me rektorët e universiteteve...

Prrenjasi kërkon turizëm/ Organizohet panairi i produkteve vendore

Në përpjekje për të rrëmbyer një pjesë nga torta e turizmit, bashkitë po përpiqen të organizojnë aktivitete të cilat nxjerrin në pah vlerat kulturore,...

“Sulmuesit të dorëzohen ose ekstradohen”/ Kurti: Serbia të sanksionohet ndërkombëtarisht, ndryshe do të përsërisë...

Të dielën e 24 shtatorit përjetuam sulm agresor të bandave kriminale e terroriste të Serbisë, jo vetëm ndaj Policisë së Kosovës, por edhe ndaj...

Jetëgjatësia, tetë zakone që i shtojnë deri në 24 vjet jetës së një 40-vjeçari

Ndoshta jo të gjithë synojmë 100, por sigurisht që do të donim ta arrinim moshën e vjetër me shëndet sa më të mirë. Sipas një...

Shefi i Zyrës së BE në Prishtinë viziton instilacionin në formë lëmshi: Të respektohen...

Bashkimi Evropian dhe UNICEF prej ditësh kanë hapur fushatën për rritjen e ndërgjegjësimit për barrierat me të cilat përballen fëmijët me aftësi të kufizuara. Në...

Moti

Elbasan
broken clouds
12.4 ° C
12.4 °
12.4 °
49 %
2kmh
83 %
Die
29 °
Hën
29 °
Mar
29 °
Mër
29 °
Enj
30 °